fbpx

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan 133 yıllık tarihi konak, ilçeye hizmet veriyor

featured
service

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan 133 yıllık tarihi konak, hem turizme hem de hükümet konağı olarak vatandaşlara hizmet veriyor.

Maden Hükümet Konağı, 2 kat ve 23 odadan oluşan mimarisiyle dikkat çekiyor. Elazığ’ın en büyük tarihi konağı olan bu yapı, birçok deprem atlatmasına rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından kaymakamlık binası olarak kullanılmaya devam eden konak, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bakır Maden Kültür, Turizm, Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Deniz Seyrek, konak hakkında şu bilgileri verdi: “Maden Hükümet Konağı, Elazığ’ın yapısal açıdan en büyük tarihi hükümet konağıdır. Konağın geçmişi 134 yıl geriye dayanıyor. 18. yüzyılda burada bir maden eminliği sarayının olduğunu Osmanlı arşivlerindeki belgelerden öğrenmiş durumdayız. 1891 yılında mevcut yerinde yeni bir Maden Hükümet Konağı yapılmasına karar veriliyor ve bu bina inşa ediliyor. İki yıl önceye kadar harap halde olan konak, Maden Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek 3 aydır yeniden asıl işleviyle hizmet veriyor.”

Seyrek, hükümet konağının tarihiyle ilgili bilgi kirliliği olduğunu belirterek, “Devlet arşivlerinde yaptığımız araştırmalar ve bina üzerindeki yazıtın okunmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından binanın 1891 yılında inşa edildiği anlaşıldı. Hükümet konağı, saat kulesi ile birlikte Maden turizmine ve halka hizmet etmeye devam ediyor. 2001 yılında tescillenmiş ve koruma altına alınmış bir eserdir. 23 odası bulunan bu tarihi yapı, bugün de kaymakamlık olarak hizmet veriyor” dedi.

İHA

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan 133 yıllık tarihi konak, ilçeye hizmet veriyor
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.