fbpx

YÖK açıkladı: Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı

featured
service

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu.

Özvar, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik en önemli çalışmamız, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu’nda yapıldı. Erol Özvar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, erişilebilir ve kapsayıcı bir yükseköğretim sistemi anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.

Özvar, “Ülkemizin tüm kesimleri için nitelikli yükseköğretime adil erişim sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

İKİNCİ ÖĞRETİM PROGRAMLARI NEDEN KAPATILDI?

YÖK açıkladı: Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı

YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu. Özvar, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde de, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir.” dedi.

Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını beklediklerini belirtti.

Öte yandan, mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı. Bu kararların, eğitim kalitesini yükseltmek ve ülkenin ihtiyaçlarına uygun bir eğitim politikası oluşturmak amacıyla alındığı ifade edildi.

Özvar, bu yıl üniversitelerde 1 milyonu aşan bir kontenjan oluşturulduğunu ifade ederek, “Kapasitemiz hızla artarken, ülkemizde yükseköğretime erişim talebi de güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu yoğun talebe doğru politikalarla yanıt vermek, önceliklerimizden biridir.” şeklinde konuştu.

İstihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azalttıklarını belirten Özvar, “İstihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını azaltıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına sadece 35 yaş üstündeki öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini belirten Özvar, bu kararların istihdam dengesini gözeterek alındığını söyledi.

Özvar, “Farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerimiz öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara yoğun bir şekilde yöneliyor. Aldığımız karar, bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır.” dedi.

Özvar, “İstihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüşüm temin edilecek.” diyerek, ülkenin kaynaklarının etkin kullanımı konusunda hassas davrandıklarını belirtti. Üniversitelere istihdam odaklı yeni programlarla ilave kontenjanlar verilirken, bazı programlardaki eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla kontenjanlarda düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Özvar, “Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki kontenjanlarda yeni düzenlemeler yapıldı.” dedi.

Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılmasının bu dönem üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya yönelik en önemli çalışma olduğunu vurgulayarak, vakıf üniversitelerinde de istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesinin temin edileceğini ifade etti.

0
vay_be_
Vay Be!
1
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
2
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
1
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
1
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
YÖK açıkladı: Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları kapatıldı

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!