fbpx

Üç sendikadan ortak bildiri: Asgari ücrete acilen zam gelmeli

featured
service

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan katıldı.

“10 Bin TL ile Bir Hafta Geçinme Şansımız Yok”

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, toplantıda yaptığı konuşmada, kamuda ücret dengesizliği bulunduğunu ve emeklilerin ile asgari ücretlilerin zor durumda olduğunu belirtti. Atalay, “10 bin TL ile bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada” dedi.

Atalay, işçilerin durumunun ciddiyetini vurgulayarak, “Bunlar bizi yani işçiyi maraba zannediyor. Bizim üzerimizden ekonominin düzelmesinin şansı yok. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler” ifadelerini kullandı.

“TÜİK’in Açıkladığı Rakamları Gerçekçi Bulmuyoruz”

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, TÜİK’in açıkladığı rakamları gerçekçi bulmadıklarını belirterek, “Dayanacak gücümüz kalmadı. Geçmişte kamuda ücretler yüksekti, şimdi kamu en düşük duruma düştü. Özel sektörde patronlar, kazandıkları paraya rağmen işçiye 10-15-20 bin lira parayı çok görüyorlar. Bu meseleyle ilgili üzerimize düşeni yapmak zorundayız” dedi.

Hak-İş’ten ‘Adil Paylaşım’ ve ‘Vergi’ Eleştirisi

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’de refahın adil paylaşımıyla ilgili bir tersine gidiş olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın en kötü milli gelir dağılımındaki adaletsiz ülkelerin arasında Türkiye yer alıyor. Asgari ücret Türkiye’de genel ücrete dönüşüyor” dedi.

Arslan, “Daha çok sermaye kazanıyor, ama ücretlilerin aldığı pay azalıyor. Vergi sistemi adil değil, daha çok kazanandan daha az, daha az kazanandan daha çok vergi alınıyor” diye konuştu.

“Yeter ki Kaynaklar Adil Dağıtılsın”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, herkesin yarattığı değerin 85 milyonun rahatça yaşamasına yeteceğini belirterek, “Yeter ki kaynaklar adil dağıtılsın, gelir ve vergi dağılımı adaletli olsun. Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakkı olmaz” dedi.

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten 10 Maddelik Manifesto

Açıklamaların ardından konfederasyonlar ortak bir manifesto yayınladı. Manifestonun maddeleri arasında vergide adalet, asgari ücretin artırılması, kamuda ücret dengesizliğinin sona erdirilmesi, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve iş kazaları ile meslek hastalıklarının önlenmesi gibi konular yer aldı.

Konfederasyonlar, işçi sınıfının yaşadığı sorunlara karşı ortak bir tutum almanın ve birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Üç sendikadan ortak bildiri: Asgari ücrete acilen zam gelmeli

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!