fbpx

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

featured
service

Devlet tarafından belirlenen asgari ücret, artan hayat pahalılığı nedeniyle her geçen gün alım gücünü kaybediyor. Geçim sıkıntısının artmasıyla birlikte asgari ücrete ara zam yapılması yeniden gündeme geldi. Ancak, geçtiğimiz yıl yapılan ek zammın bu yıl tekrarlanması beklenmiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ndan Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirten Işıkhan, “Yeni asgari ücret için aralıkta bir araya geleceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da asgari ücrete önümüzdeki ay artış yapılmayacağını, hükümetin enflasyonla mücadeleyi önceliklendirdiğini söyledi. Dağ, “Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir süreç olmayacak. Enflasyonu düşürmemiz lazım, esas mücadelemiz bu olmalı” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücretin Alım Gücü Düşüyor

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Temmuz ayında ara zam yapılmazsa 17.002 lira olan asgari ücretin alım gücü 13.552 liraya gerileyecek. Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları üzerinden yaptırdığı ankete göre, tüketici enflasyonunun mayısta yüzde 3.04, haziranda ise yüzde 2.56 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ocak-nisan aylarını kapsayan ilk dört ayda tüketici enflasyonu yüzde 18.72 olmuştu. Bu tahminlerin gerçekleşmesi halinde, altı ayın sonunda tüketici enflasyonu yüzde 25.46’ya ulaşacak.

Geçmişteki Ara Zamlar

Enflasyonun hızla yükselmesi nedeniyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayından itibaren ara zam yapılmıştı. 2022 yılında ocak ayında 4.253 TL olan asgari ücret, temmuz ayında yapılan yüzde 29,3’lük ara zamla birlikte 5.500 TL’ye çıkarılmıştı. 2023 yılında ocak ayında asgari ücret yüzde 54,5 artışla 8.506 TL olarak belirlenmiş, temmuz ayında ise yüzde 34 oranında ara zam yapılarak 11.402 TL olmuştu. 2024 yılının ocak ayında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17.002 TL’ye çıkarılmıştı.

Özgür Özel’den Asgari Ücret Tepkisi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari ücrete ara zam yapılmamasına tepki göstererek, “Asgari ücreti enflasyon artışına göre güncellerken küçük esnaf ve bazı ihracatçıların da desteklenmesi gerekiyor. Ama yarattığınız krizin yükünü emekçilere, emeklilere ve esnafa yükleyemezsiniz” dedi. Özel, asgari ücretin güncellenmemesinin sert bir tepkiyle karşılanacağını belirtti.

TBMM’de Asgari Ücret Önerisi Reddedildi

TBMM Genel Kurulunda, CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin gündeme getirdiği asgari ücret, yoksulluk ve sosyo-ekonomik sorunlarla ilgili öneriler, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Saadet Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, “Enflasyonu 2 puan artırmasın diye asgari ücrete zam yapmamak, insani duygulara aykırıdır” dedi. Muhalefet partilerinin grup önerileri, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmedi.

Asgari Ücrete Zam Gelecek mi?

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle yaşamını sağlamakta zorlanan vatandaşlar için umut verici açıklamayı SGK uzmanı İsa Karakaş yaptı.

Zam Eylül’de

İsa Karakaş, ara zam bekleyen vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Karakaş, Eylül ayını işaret ederek enflasyonun baz etkisi ile düşeceğini ve zamma uygun bir ortamın oluşabileceğini söyledi.

Türkiye’de asgari ücret zam kararı için önce Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması gerekiyor. En son Aralık’ta bir araya gelen komisyon, asgari ücretin 17 bin 2 lira olmasına karar vermişti.

Şimdi ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Ağustos sonunda toplanabileceği öğrenildi. Ancak bu konuda henüz net bir açıklama yapılmadı.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
2
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
6
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!