fbpx

Ehliyet alacaklar dikkat! Direksiyon sınavı değişiyor, süresi de uzayacak

featured
service

Sürücü adaylarının eğitim standartlarının yükseltilmesi için yeni bir yönetmelik hazırlanıyor. Bu düzenlemeyle, park manevrasında deneme hakkı ikiye çıkarılacak ve sınav süresi uzatılacak. Ayrıca, elektrikli araçlar ve engelliler için de düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Yönetmelik STK’larla İstişare Edildi

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında hazırlanan düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile istişare edilerek STK’ların görüşlerinin alındığını belirtti. Tekin, “Yeni yönetmelikle sınav süresi 40 dakikaya çıkarılacak” dedi.

“Joker” Girişimine Son Verilecek

Yönetmelik değişiklikleri ile ilgili olarak Tekin, “Yeni düzenleme ile kimlik yenileme şartı getirilerek, ‘joker’ adı verilen başkasının yerine sınava girme gibi usulsüzlükler önlenecek” diye ekledi. Bu değişikliklerin güvenlik açısından önemli olduğunu vurguladı.

Park Kuralı Yumuşatılıyor

Park kurallarında da değişiklikler yapılacağını söyleyen Tekin, “Sürücü adaylarının iki araç arasına park etme konusunda zorluk yaşadıkları tespit edildi. Yeni düzenlemeyle adaylar, park manevrasında ikinci bir deneme hakkına sahip olacaklar” dedi.

Engelli Sürücüler İçin Özel Düzenlemeler

Engelli sürücü adaylarının eğitiminde de değişiklikler yapılacağını belirten Tekin, “Engelli adaylar, kendi araçlarıyla eğitim alabilecek ve sınava girebilecekler. Bu da engelli vatandaşlarımız için büyük bir kolaylık sağlayacak” dedi.

Elektrikli Araçlar İçin Özel Sorular

Elektrikli araç kullanımının arttığına dikkat çeken Tekin, “Yeni yönetmelikle elektrikli otomatik vites araçlarının da eğitimlerde kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapılması bekleniyor. Elektrikli araçlarla ilgili özel sorular da sınavlarda yer alacak” dedi.

Sınavda ‘U’ Dönüşü Ekleniyor

Tekin, direksiyon sınavlarında motosiklet ve otomobil kullanımı eğitiminde ‘U dönüşü’ manevrasının da eklenmesini öngördüklerini belirterek, “Kursiyerlerden iki manevrayla ‘U dönüşü’ yapmaları istenecek” diye konuştu.

1
vay_be_
Vay Be!
2
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
4
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
1
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
1
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
7
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Ehliyet alacaklar dikkat! Direksiyon sınavı değişiyor, süresi de uzayacak

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!