fbpx

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren yakıt takip sistemi: Mehmet Şimşek’ten açıklama

featured
service

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, yürüttükleri çalışmalarla amaçlarının vergide adalet ve etkinliği artırmak olduğunu belirtti. Şimşek, “Çok kazanandan çok vergi alacağız. Kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceğiz” dedi.

Akaryakıt piyasasında rekabet eşitliğinin sağlanması ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele için birçok düzenleme hayata geçirdiklerini belirten Şimşek, akaryakıt istasyonlarında vergi güvenliğini artırmak amacıyla yeni bir takip sistemi kuracaklarını duyurdu. Bu sistem, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme cihazlarına plaka bilgilerinin otomatik tanımlanmasını sağlayacak.

Şimşek, Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınacağını ve bu sistemle taşıtların plaka bilgisi akaryakıt pompa ödeme cihazlarına otomatik olarak gönderileceğini belirtti. Sistem, 1 Ocak 2025’ten itibaren zorunlu olacak ve plakaların elle girişi yapılamayacak.

Türkiye’de 2,5 milyon vergi mükellefinin 8 milyon taşıtı olduğunu ifade eden Şimşek, bu taşıtların 2,5 milyonunun özel şirketlere ait taşıt tanıma sistemlerini kullandığını söyledi. Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin tüm ticari taşıtlarda kullanılmasıyla yıllık yaklaşık 490 milyar lira değerinde akaryakıt alımının dijital olarak takip edileceğini vurguladı.

Bireysel araçların ilk etapta sisteme gönüllü olarak dahil olabileceğini belirten Şimşek, ülkede toplamda 29 milyon araç bulunduğunu söyledi.

Şimşek, sistemin akaryakıt istasyonlarına ve taşıtlara monte edilecek cihazlar ve yazılımıyla entegre bir altyapı olarak tasarlandığını açıkladı. Tüm yakıt ikmal bilgilerinin güvenli şekilde saklanacağını belirten Şimşek, sistem kapsamında her türlü verinin elektronik ortamda aktarıldığı ve izlendiği veri merkezlerinin de olacağını ekledi.

Şimşek, akaryakıt istasyonu işletenlerin yıl sonuna kadar en az bir pompa ünitesine cihaz taktırmalarının zorunlu olduğunu ve yaklaşık 8 milyon araca taşıt tanıma birimi takılması gerektiğini söyledi. Sistem kapsamında yapılmış bağlantıların korunması ve sistemin sürekli çevrim içi olması sorumluluğunun akaryakıt istasyonu işletmecilerine ait olacağını vurguladı.

1
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
4
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren yakıt takip sistemi: Mehmet Şimşek’ten açıklama

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!