fbpx

Lavrov: BRICS, yeni üye kabulüne ara verdi

featured
service

Bir gün önce Belarus Parlamentosu Başkanı Natalya Koçanova ile bir ortaya gelen Lavrov, yakın vakitte Rusya’nın Nijniy Novgorod kentinde düzenlenen BRICS dışişleri bakanları toplantısında, mevcut 10 üyenin ezici bir oy çoğunluğuyla, halihazırda sayıları iki katına çıkan yeni üyelerin ‘sindirilebilmesi’ maksadıyla birliğe yeni üye kabulünün orta verilmesine karar verildiğini açıkladı.

Tıpkı vakitte BRICS’e tam üyelik öncesi aday ülkelerin atması gereken adımlardan oluşan bir protokol hazırlandığına da değinen Rusya Dışişleri Bakanı, “Belaruslu dostlarımızın yanı sıra misal düşünen öbür kimi ülkeleri de muhakkak dikkate alarak teşvik edeceğiz” sözlerini kullandı.

Daha evvel Bloomberg haber ajansı BRICS’in genişlemesinin birliği G7 bloğuna karşı güçlü bir istikrar ögesi haline getireceğine vurgu yapmış, dev petrol ve gaz üreticilerinin bir ortaya gelmesinin BRICS’e, doların global güç piyasasındaki hakimiyetine karşı daha önemli bir meydan okuma alanı yaratma ve ekonomik güçlerini artırma fırsatı vereceğinin altını çizmişti.

BRICS nedir?

Gelişen dünyanın beş büyük ülkesi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın baş harfleriyle oluşan BRICS, Batı’nın tek taraflı ekonomik işbirliğine alternatif olarak ortaya çıkan ve üye ülkeler ortasında hem ekonomik hem de kültürel işbirliğini amaçlayan bir tertip. ‘BRIC’ terimi birinci defa 2001 yılında ABD’li yatırım bankası olan Goldman Sachs yönetim kurulu lideri Jim O’Neill tarafından hazırlanan ‘Building Better Küresel Economic BRICS’ raporunda kullanılmıştı.

Bir sonraki tepe Kazan’da yapılacak

Rusya’nın öncülüğünde kurulan BRIC, birinci tepesini 16 Temmuz 2009 tarihinde Rusya’nın Yekaterinburg kentinde gerçekleştirdi. Birinci dorukta Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin yer aldı. Akabinde 2010’da Güney Afrika’nın da iştirakiyle üye ülke sayısı 5’e ulaştı ve BRICS ismine dönüştü. BRICS, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ından fazlasını ve GSYİH’inin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. 2024’te yapılması planlanan 16. BRICS Tepesi Rusya’nın Kazan kentinde gerçekleşecek.

Tayland Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nikondet Phalangkun, ülkesinin ekim ayında Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başşehri Kazan’da düzenlenecek BRICS doruğunda tertibe katılmayı umduğunu tabir ederken, Malezya Başbakanı Enver İbrahim de ülkesinin çok yakında BRICS’e katılmak için resmi süreci başlatacağını duyurmuştu.

İbrahim, BRICS’in genişleme siyaseti konusunda Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile çok verimli bir biçimde çalıştıklarını da kelamlarına ekledi.

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Beşar Caferi, Şam’ın Rusya ve Çin öncülüğündeki BRICS kümesine katılmayı önemli olarak düşündüğünü söylemişti.

Mevcut BRICS ülkeleri hangileri?

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın üyesi olduğu BRICS, 1 Ocak 2024’te İran, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Etiyopya’nın resmen iştirakiyle birlikte tertipteki üye ülke sayısı 10’a kadar genişledi. BRICS ülkelerinin toplam yüzölçümü 2024 prestijiyle yeni ülkelerin iştirakiyle birlikte 45 milyon metrekare, nüfusu ise 3.4 milyar şahsa ulaşmış durumda.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Lavrov: BRICS, yeni üye kabulüne ara verdi
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.