fbpx

Gazze’de çocuklar açlıktan ölüyor: 4 çocuk daha “açlıktan” öldü

featured
service

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, düzenlediği basın toplantısında, “Son saatlerde yetersiz beslenme nedeniyle hastanede bir çocuğumuzu kaybettik” dedi.

Yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye getirilen çocuklardan son bir hafta içinde 4’ünün hayatını yitirdiğini tabir eden Ebu Safiye, son iki hafta içinde de yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle 250 çocuğun hastaneye getirildiğini kaydetti.

Ebu Safiye, zorluklara ve İsrail tarafından sıhhat takımları ve kurumlarının amaç alınmasına karşın, bilhassa enfeksiyon ve salgının yayılması ile Gazze’nin kuzeyini saran kıtlık ve vefatlar karşısında her vakit Gazze halkının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

“SAĞLIK FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Memleketler arası kuruluşlara, besin, içme suyu, yakıt ve çöplerin temizlenmesi için gerekli ekipmanın girişine müsaade verilmesi de dahil olmak üzere Gazze’nin kuzeyine yönelik yardım eforlarını güçlendirmeleri davetinde bulunan Ebu Safiye, “Önümüzdeki günlerde daha fazla hasta ve kronik rahatsızlığı olanların şehit olabileceği bir sıhhat felaketiyle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden 17 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve ABD idaresinin, insani yardım ve besin konusunu Gazze Şeridi’ndeki sivillere karşı siyasi baskı aracı olarak kullandığı, açlığı derinleştirdiği ve insani durumu taammüden ağırlaştırdığı tabir edilmişti.

3 BİN 500 ÇOCUK MEVT RİSKİ ALTINDA

Medya ofisi, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada ise Gazze’de 3 bin 500 çocuğun açlık sebebiyle mevtle yüz yüze olduğunu duyurmuştu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği akınlarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u bayan olmak üzere 37 bin 551 Filistinli öldü, 85 bin 911 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce meyyit olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları amaç alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Gazze’de çocuklar açlıktan ölüyor: 4 çocuk daha “açlıktan” öldü
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.