fbpx

Harput’un tarihi dokusu, amigurumi sanatıyla buluştu

featured
service

Elazığ’ın köklü tarihine sahip Harput Mahallesi’nde, Japonya kökenli amigurumi sanatı yerel el sanatlarıyla buluşarak yeniden canlanıyor.

Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici Betül Çoban önderliğinde verilen eğitimlerle, amigurumi sanatı Elazığlı kadınların ve gençlerin ilgisini çekiyor.

Amigurumi ile yapılan el işleri, sadece bir hobi olarak kalmayıp, kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlayacak bir gelir kaynağına dönüşüyor. Betül Çoban’ın el emeğiyle ürettiği, Harput’un kültürel zenginliğini yansıtan hediyelik ürünler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Tarihi dokunun içinde üretilen bu amigurumi bebekler, geleneksel el işçiliği ile modern sanatın bir sentezi olarak öne çıkıyor.

Harput’un tarihi dokusu, amigurumi sanatıyla buluştu

Betül Çoban, “3 senedir Halk Eğitim Merkezi’nde amigurumi hocalığı yapıyorum. Ev hanımları ile birlikte örüp, bunları satıyoruz ve bundan para kazancı elde ediyoruz. Elazığ’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, kültürümüzü yansıtmak adına bir ambiyans yakalamaya çalıştık. Çok güzel ilgi gördü. Yaz boyunca buradayız ve kursiyerlerim ile usta öğretici arkadaşlarımın da yaptığı ürünleri hem sergileyip hem de satışını yapacağız” dedi.

Amigurumi sanatına olan yoğun ilgiden memnun olduğunu belirten Çoban, “Sıkı iğne tekniği ile yapılan bir yöntem. Türkiye’de dolgu bebek yapımı olarak biliniyor. Seri üretim şeklinde yaparak insanların beğenisine sunuyoruz. Harput’taki yerimize gelen turistlere yöresel kıyafetlerimizi giydirerek fotoğraf çekimi yapıyoruz. Herkesi medeniyetler beşiği Harput’a bekleriz” diye konuştu.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Harput’un tarihi dokusu, amigurumi sanatıyla buluştu

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!