fbpx

Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı: Piknik, Kamp ve Çadır Kurmak Artık Yasak

featured
service

Elazığ’da orman yangınlarının önlenmesi amacıyla alınan yeni kararlarla, ormanlık alanlara giriş yasaklandı.

Vali Doç. Dr. Ömer Toraman başkanlığında düzenlenen Orman Yangınlarının Önlenmesi Hakkındaki Komisyon Toplantısı’nda, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında önemli adımlar atıldı.

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 4 Temmuz – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında Elazığ sınırları içerisindeki belirli ormanlık alanlara görevliler ve izinli kişiler haricinde girişlerin yasaklandığı belirtildi. Yasaklama, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na dayanarak alındı.

Ormanlık alanlarda ve çevresinde mangal, semaver ve ateş yakmak, piknik yapmak yasaklandı.

Ayrıca, kamping işletmeleri haricinde kamp yapmak ve çadır kurmak da yasaklandı.

Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı: Piknik, Kamp ve Çadır Kurmak Artık Yasak

Açıklamada, tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan yangınların önlenmesi amacıyla da çeşitli tedbirler alındığı belirtildi. Biçerdöver ve balya makinelerinde yangın söndürme tüpü bulundurulması zorunluluğu getirildi. Hasat döneminde köy muhtarlıkları tarafından ilgili kurumlara bilgi verilecek ve hasat yapılan alanlarda yangın riskine karşı su tankları hazır bulundurulacak.

Ormanlık alanlara yakın bölgelerde düğün ve benzeri organizasyonlarda yanıcı madde kullanımı yasaklanırken, enerji nakil hatlarının bakımının düzenli yapılması ve gerektiğinde enerji kesintisi uygulanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturulması ve yangın riskine karşı iş makinelerinin hazır bulundurulması talimatı verildi.

Denetim ekiplerinin etkin bir şekilde çalışacağı belirtilen açıklamada, kurallara aykırı hareket edenler hakkında yasal işlem yapılacağı ifade edildi.

Girişleri yasaklanan ormanlık alanlar arasında Harput, Alayaprak, Oymaağaç, Yukarıçakmak, Çatalharman, Salkaya, Meşeli, Karataş, Küllük, Yeniçubuk köyleri ile Hüseynik Mahallesi, Sivrice ilçesine bağlı Kürk ve Karaçalı köyleri, Maden ilçesine bağlı Gezin köyü, Baskil ilçesine bağlı Kuşhan ve Aladikme köyleri, Keban ilçesine bağlı Sağdıçlar, Pınarlar, Büklümlü ve Taşkesen köyleri yer alıyor.

Öte yandan, girişlerin serbest olduğu CİP Mesire Yeri, Yukarıçakmak Orman Parkı Ormanı ve Sivrice Akpınar Orman Parkı’nda semaver ve ateş yakmak serbestken, Fethi Sekin Orman Parkı Orman alanında mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklandı.

İHA

0
vay_be_
Vay Be!
3
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
1
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
1
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
1
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Elazığ’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı: Piknik, Kamp ve Çadır Kurmak Artık Yasak
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.