fbpx

Dünyanın en kaliteli balını elde edebilmek için yoğun çaba sarf ediyorlar

featured
service

Batman’ın Sason ilçesinde devlet desteğiyle başlatılan ’örnek ilçe, örnek ürün’ projesi dahilinde bal üreticileri ile devlet yetkilileri el ele vererek dünyanın en kaliteli balını elde edebilmek için çalışmalar başlattı.

Sason ilçesine bağlı 3 bin rakımlı Mereto Dağı ile Cöbet yaylası gibi zengin bitki ve çiçek türlerinin yoğun bulunduğu yüksek kesimlerde geleneksel kara kovanlar ve fenni kovanların yanında izolasyon malzemesi olarak alüminyum foliyo, keçe ve yün gibi farklı maddeler kullanılarak özel tasarlanan orijinal kovanlarda dünyanın en kaliteli balını elde edebilmek için yoğun çaba sarf ediliyor. Proje dahilinde yüksek kesimlere çıkan arıcılar, alanında uzman ekipler ve ilçedeki devlet yetkilileri tarafından her türlü destek verilerek sık sık denetleniyor.

Arıcılık yapan çiftçi Yahya Yaşar, “3 bin rakamlı Mereto Dağı eteklerindeyiz, hiç bir katkı maddesi olmadan tamamen organik bal üretimi yapıyoruz. Bu bölgede yüzlerce çeşit çiçek bulunuyor. Burada yüzlerce çiçek türünden organik bal elde ediyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Dünyanın en kaliteli balını elde edebilmek için yoğun çaba sarf ediyorlar
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.