fbpx

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Meclisi feshetti: Erken seçim yapılacak

featured
service

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yayınladığı bir kararname ile ülkenin yasama organı Milli Meclis’i feshetti. Kararnameye göre, kasım ayında yapılması planlanan genel seçimler 1 Eylül’de düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Milli Meclis’in feshedildiği ve seçimlerin öne çekildiği belirtildi. Milli Meclis, Azerbaycan’ın 11-22 Kasım 2024’te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na (COP29) ev sahipliği yapacak olması nedeniyle seçimlerin öne alınması için Cumhurbaşkanı Aliyev’e başvuruda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Meclis’in bu talebini anayasaya uygunluğunun değerlendirilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne göndermişti. Anayasa Mahkemesi, meclisin feshedilmesi ve seçimlerin öne alınmasının anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Şubat ayında yapılan seçimleri yüzde 92’den fazla oyla kazanarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Aliyev’in Yeni Azerbaycan Partisi’nin 125 sandalyeli mecliste 69 vekili bulunuyor.

2
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
1
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Meclisi feshetti: Erken seçim yapılacak

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!