fbpx

Tatil dönüşü TBMM’de ağır mesai: Kripto para düzenlemesi Genel Kurul’a geliyor

featured
service
TBMM tatilin akabinde 25 Haziran Salı günü mesaiye başlayacak.

Genel Heyeti’nde bu hafta Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesine başlanacak.

Kripto varlık düzenlemesi görüşülecek

Kanun teklifinde, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için SPK’dan müsaade alınması, müsaade almadan faaliyet yürütenlere mahpus ve isimli para cezaları verilmesi öngörülüyor.

Ayrıyeten, zimmet kabahatini işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu lider ve üyeleri ile başka mensuplarına da 8 yıldan 14 yıla kadar mahpus ve isimli para cezaları getiriliyor.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılığı faaliyeti yürütenler, yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet müsaadesi almak üzere gerekli müracaatları yapacaklarına yahut müşteri hak ve menfaatlerini ziyana uğratmadan üç ay içerisinde tasfiye kararı alacaklarına dair bir beyan sunmak zorunda olacak.

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye’de yerleşik bireylere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içerisinde sonlandıracak.

9. Yargı Paketi ve Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifleri

Öte yandan, “etki ajanlığı” tartışmaları ile gündeme gelen 9. Yargı Paketi’ne ait kanun teklifi ile bilhassa özel bölüm öğretmenlerinin reaksiyon gösterdiği, Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan düzenlemeler öngören Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi’nin de bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Komisyon toplantıları ve kurullar

TBMM’de, salı ve çarşamba günleri de partilerin komisyon toplantıları yapılacak.

TBMM’de 25 Haziran Salı günü Dijital Mecralar Kurulu da toplanacak. Komitede, Google Bilgi Teknolojileri Limited Şirketi sunum yapacak.

İnsan Hakları İnceleme Kurulu 26 Haziran Çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Sıhhat Bakanlığınca, hükümlü ve tutuklulara verilen sıhhat hizmetleri hakkında bilgilendirme yapılacak.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Tatil dönüşü TBMM’de ağır mesai: Kripto para düzenlemesi Genel Kurul’a geliyor

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!