fbpx

Sigarayla ilgili yeni düzenleme yolda: İzmarit vergisi geliyor

featured
service

Türkiye’de her yıl yaklaşık 85 bin insanın ölümüne yol açan sigara kullanımının önüne geçmek için harekete geçildi. TBMM, tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen kanun ile tütün ve alkol piyasasını düzenleyen kanunda değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla titizlikle yürütülen çalışmanın, Meclis’in yeni yasama döneminde ele alınacağı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı’na sunulacak ön çalışmada, halk sağlığını korumakla yükümlü kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde belirlenecek bir tarihin esas alınması ve bu tarihten sonra doğan nesillere sigara satışının yasaklanması önerilecek.

Yasal değişiklik yapılması hâlinde, 18 yaş altına sigara satışından daha etkili bir yönteme geçilecek. Böylece, sigaraya başlama yaşı olarak öne çıkan 15 yaş ve altı bireylerin korunması sağlanacak.

“Sigara İzmariti” Gündemde

Ticaret Bakanlığına, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapılması önerisi sunulacak. Tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli vergisi ödemesi de teklif edilecek.

Çalışmalar sırasında bilim adamlarının da görüşlerinin alınacağı, dünya örneklerinin inceleneceği belirtildi. AK Parti kurmayları, İngiltere’de 2009 sonrası doğan kuşaklara sigara satışını yasaklayan modelin, İspanya’da tütün endüstrisinden “sigara izmariti” vergisi alan modelin ve 2025’te sigara yasağının ülke geneline yayılacağı İzlanda modelinin Türkiye’ye örnek olabileceğini ifade etti.

1
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
2
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
5
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
6
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Sigarayla ilgili yeni düzenleme yolda: İzmarit vergisi geliyor
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.