fbpx

Mevsimlik tarım çalışanları tarlalarda rızıklarını çıkarıyor

featured
service

Erzincan’da Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinden gelen mevsimlik tarım emekçileri, tarlada çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Erzincan merkeze bağlı köylerde, tarlalarında çalışan mevsimlik tarım personelleri, sıcak havaya karşın akşam saatlerine kadar çapa yapıp ot yoluyor. Çocuklarıyla birlikte her yıl kilometrelerce yol kat ederek uzak vilayetlerden gelen mevsimlik tarım personelleri, bilhassa şeker pancarı tarlalarında çalışıyor. Personeller ayrıyeten domates, fasulye, kavun ve karpuz tarlalarında da çalışarak rızıklarını çıkarıyor. Günlük yevmiye ile çalışan mevsimlik çalışanların tarladaki ağır mesaileri 7 ay sürüyor.

Her yıl Mayıs ayında aileleriyle gelen öğrenciler de güçlü kaidelerde çalışarak okul harçlıklarını çıkarıyor.

Siverek’ten gelen mevsimlik tarım emekçisi Kadir Şahin, “Haziran ayında buraya geldik. Yılın sonuna kadar ailecek buradayız. Şekerpancarı ile uğraşıyoruz, söküm yapıyoruz. Türkiye’nin her yerine gidiyoruz. Ailemizin geçimini buradan sağlıyoruz. Yevmiyeye çalışıyoruz, sıcakta güç oluyor, yanıyoruz ancak mecbur çalışıyoruz” dedi.

Mevsimlik emekçi Turgut Şahin ise, “Tarlada çapa yapıyoruz, ot yoluyoruz. 6-7 ay buradayız, her sene çocuklarla buraya geliyoruz ve burada kalıyoruz. Memlekette gelirimiz de yok işimiz de yok.” tabirlerine yer verdi.

Kaynak: İHA

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Mevsimlik tarım çalışanları tarlalarda rızıklarını çıkarıyor
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.