fbpx

Malatya’nın sembol yapılarından Yeni Cami’deki restore çalışmalarına sürat verildi

featured
service

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, 6 Şubat 2023 sarsıntılarında büsbütün yıkılan kentin sembol yapılarından tarihi Yeni Cami’deki restore çalışmalarına sürat verildiğini söyledi.

Ankara’da bir dizi temaslarda bulunarak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Adalet Bakan Yardımcı Hurşit Yıldırım, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lütfihak Alpkan’ı ziyaret eden AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, kentte devam eden çalışmalar ve projelere dair istişarelerde bulundu,

Sarsıntıların büyük bir yıkımı ortaya çıkardığı Malatya’da kentin yine imar ve ihyası için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini kaydeden Milletvekili Ölmeztoprak, 6 Şubat 2023 sarsıntılarında büsbütün yıkılan kentin sembol yapılarından tarihi Yeni Cami’deki restore çalışmalarına ise sürat verildiğini tabir etti.

“Hummalı bir çalışma yürütülüyor”

Tarihi mescitte onarım çalışmaları çerçevesinde 27 Şubat 2024’de söküm süreçlerine başlanıldığını belirten Milletvekili Ölmeztoprak, “Şehrimizin en değerli yapılarından olan tarihi Yeni camimizde onarım çalışmaları süratle devam ediyor. Yapının minarelerinin ayakta kalan kısımları, güney, doğu ve batı duvarlarının sökümü tamamlandı. Kuzey duvarı ve son cemaat kısmında söküm devam ediyor. Kurban bayram sonrası söküm süreçlerinin tamamlanması ve Temmuz ayı prestiji ile yer güçlendirme çalışmalarına başlanılması planlanıyor. Yapıda hummalı bir çalışma mevcut inşallah en kısa vakitte camimiz ibadete açılacaktır” dedi

Sabancı Kültür Sitesi, Yeni Adliye Binası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dönemi yapılarak çocuk kütüphanesine dönüştürülmesi planlanan Gazi İlkokulu ve Akçadağ Merkez Çarşı projelerini de yakından takip ettiklerini tabir eden Ölmeztoprak, sarsıntının izlerini silmekte kararlı olduklarını söyledi.

Kaynak: İHA

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Malatya’nın sembol yapılarından Yeni Cami’deki restore çalışmalarına sürat verildi
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.