fbpx

Köylülere gölet takviyesi

featured
service

Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Dutlu Mahallesi’nde 8 bin dönüm kıraç araziyi sulayacak olan göletin üretiminde son evreye gelindi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi takımlarının ocak ayında başladıkları Dutlu Mahallesi Sulama Göleti projesi tamamlandı. 80 metre yükseklikte ve 40 metre derinliği olan gölet sayesinde bölgedeki kıraç yerler sulanacak, köy deresinden su akışı azalmayacak.

Yüz ölçümü bakımından Erzurum’un en büyük toprağına sahip olan ve Oltu ilçe merkezine 12 kilometre aradaki 700 nüfuslu Dutlu Mahallesi’nin toprakları bu gölet sayesinde su ile buluşacak. Dutlu Köyü Muhtarı Osman Esen, “Gördüğünüz üzere gölet çalışmaları son basamağına geldi. Mahallemizde yaklaşık 7-8 bin dönüm araziyi sulama kapasiteli bir gölet oldu. Etrafımızın en büyük göleti inşa edildi. Bu gölet sayesinde yerlerimizde yüzde seksen oranında sulama yapılabilecek. Bugüne kadar ektiğimiz ekinlerimiz olmuyordu. Kuraklık nedeni ile hayvan yetiştirildiği yapamıyorduk, zerzevat ekemiyorduk. Bundan sonra inşallah tam kapasite ekim yapacağız. Verimli ve ekili topraklarımız olacak. Mahallemizde bu sayede zerzevat yetiştiriciliği de olacak. Bu göletin imalinde emeği geçen başta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Oltu Belediye Lideri Adem Çelebiye, gölet üretim şefi Salih Fidani ve grubuna, eski muhtarımız Cavit İyiye çok teşekkür ederiz” dedi.

Dutlu Köyü sakinlerinden İskender Bedir ise, “Mahallemize yapılan bu hizmet için emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Yapanlardan ve yaptıranlardan Allah razı olsun. Çok büyük bir hizmet oldu ve bilhassa hayvanlarımız faydalanacak olması kıymetli. Allah devletimize zeval vermesin, bize çok büyük bir imkan sağladılar. gelecek kuşaklara yararlı olacak. Mahallemizin kalkınmasına sebep olacak” halinde konuştu.

Kaynak: İHA

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
1
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Köylülere gölet takviyesi
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.