fbpx

Kayseri’de yaşanan olaylar sonrası kim ne dedi?

featured
service

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Pazar akşamı yaşanan olaylar, küçük bir çocuğun Suriye uyruklu bir kişi tarafından taciz edildiği iddiaları üzerine büyüdü. Olayların ardından toplanan gruplar, bazı araçları ters çevirip zarar verdi ve yabancı uyruklu kişilere ait iş yerlerini kundakladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kayseri Valiliği, istismara uğradığı iddia edilen çocuğun Suriye uyruklu olduğunu belirtti. Çocuk ve ailesi devlet korumasına alındı.

İçişleri Bakanı’ndan Açıklama Geldi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şiddet eylemlerine karışan 67 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise olaylarda beş polisin yaralandığını açıkladı. Ayrıca Kayseri 2’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından konuya ilişkin yayın yasağı getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama

Olaylar sırasında bazı vatandaşlar “Erdoğan istifa” sloganları attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise muhalefeti suçladı ve “Olayların nedenlerinden biri onların zehirli söylemleridir” dedi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise Erdoğan’a seslenip, “Sorumlusu sensin! Bir iktidar her şeyi muhalefete yükler mi?” şeklinde konuştu.

Benzer Olaylar Daha Öncede Yaşandı

Gazeteci Ercüment Akdeniz, Türkiye’nin farklı kentlerinde daha önce yaşanan benzer olaylara dikkat çekerek, toplumsal muhalefetin kışkırtmadan uzak durup kalıcı çözümlere yönelmesi gerektiğini söyledi. 

Uzmanlar, göçmenlerin toplumun bir parçası olarak görülmesi gerektiğini vurgularken, Türkiye’deki göçmen politikalarının yetersiz olduğunu savunuyor. Ayrıca, Türkiye’deki çifte standartlı göçmen politikalarının halkta güvensizlik yarattığına dikkat çekiyorlar.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 27 Haziran’da yayımladığı verilere göre Türkiye’de geçici koruma kapsamında 3 milyon 112 bin 683 Suriyeli yaşıyor. İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa en fazla Suriyeli nüfusa sahip iller arasında. Başkanlığa göre Suriyelilerin sayısı 2021’den bu yana azalıyor.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
5
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Kayseri’de yaşanan olaylar sonrası kim ne dedi?

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!