fbpx

İngiltere’nin yeni Başbakanı İşçi Partisi lideri Keir Starmer oldu

featured
service

İngiltere’de dün yapılan genel seçimleri kazanan İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Kral 3. Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Ülkenin yeni Başbakanı olan Starmer olurken, eski Başbakan Rishi Sunak ise Kral’a istifasını sundu.

Erken genel seçimlerde hezimete uğrayan Rishi Sunak, parti liderliğinden istifa ettikten sonra Buckingham Sarayı’nda Kral 3. Charles tarafından kabul edildi. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Sunak’ın başbakanlıktan istifasını sunduğu ve Kral’ın bu istifayı kabul ettiği belirtildi.

İşçi Partisi Lideri Starmer Başbakan Olarak Atandı

Seçimlerde ezici bir galibiyet elde eden İşçi Partisi lideri 61 yaşındaki Keir Starmer, Sunak’ın istifasının ardından Kral Charles ile görüştü. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Kral’ın Starmer’dan hükümeti kurmasını istediği ve Starmer’ın teklifi kabul ederek başbakan olarak atandığı ifade edildi.

Çiçeği Burnunda Başbakan, Değişim Sözü Verdi

Keir Starmer, Kral ile görüşmesinin ardından 10 Downing Street’teki başbakanlık konutu önünde açıklama yaptı. Starmer, Sunak’ı ülkenin ilk Asya kökenli başbakanı olma yolunda gösterdiği çabadan dolayı takdir ettiğini söyledi. İngilizlerin değişim ve siyasetin kamu hizmetine dönüşü için oy verdiğini belirten Starmer, “Bize açık bir yetki verdiniz ve biz de bunu değişim sağlamak, hizmeti ve siyasete saygıyı yeniden tesis etmek, hayatlarınızda daha temkinli hareket etmek ve ülkemizi birleştirmek için kullanacağız.” dedi.

Ezici Çoğunlukla İktidar Oldu

İngiltere’de 650 üyeli Avam Kamarası’nın üyelerinin belirlendiği seçimlerde Keir Starmer’ın liderliğindeki İşçi Partisi, 412 sandalyeye ulaşarak mecliste ezici bir çoğunluk elde etti. Eski Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısı ise 121’de kaldı. Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarını sona erdiren seçimin sonuçlarının ardından Rishi Sunak, parti liderliğinden istifa edeceğini ve halefi seçilene kadar görevde kalacağını belirtti.

Keir Starmer, Nisan 2020’de İşçi Partisi’nin lideri seçilmişti.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
İngiltere’nin yeni Başbakanı İşçi Partisi lideri Keir Starmer oldu
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.