fbpx

Gülmek için geldiler, unutmamak için ayrıldılar

featured
service

Elazığ’da sahnelenen komedi oyununda, öğrencilerden oluşan tiyatro topluluğu final bölümünde, kadına yönelik şiddete dikkat çekti. 

Münevver Karabulut, Emine Bulut ve Özgecan Aslan’ın anıldığı oyunda öğrencilerin performansı büyük alkış aldı. 

Elazığ’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Derneği ile Güler Misin Ağlar Mısın Tiyatro Topluluğu işbirliğiyle tiyatro gösterisi ile sahnelendi.

Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve tiyatro topluluğu başkanı Mehmet Akif Kıraç öncülüğünde fakülte öğrencilerinden oluşan tiyatro topluluğu, 4 perdelik komedi oyunuyla Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde sahne aldı.

Kadına yönelik şiddet konusuna dikkat çekilen ve zaman zaman duygusal anların da yaşandığı son oyunda, öğrencilerin performansı izleyicilerden büyük alkış aldı.

Büyük beğeni toplayan oyunda, cinayete kurban giden Münevver Karabulut, Emine Bulut ve Özgecan Aslan’ın isimleri de anıldı.

’’Bu sahnede gösterdiğimiz şeyleri gerçekte yaşayan kadınlar var’’

Oyun sonrası açıklamalara bulunan tiyatro topluluğu başkanı Mehmet Akif Kıraç, ’’İlk sahnemiz Atatürk Kültür Merkezinde yaklaşık 800 izleyiciyle Elazığ’ın Çayda Çıra efsanesini ele aldık. Çok güzel tepkiler aldık. Devamında haftalık komediye yönelik skeçlerimiz oldu. Ancak sosyal farkındalık çalışması olarak özellikle gündemde olan, canımızı yakan ve hassas noktamız olan kadına şiddet konusunu ele aldık. Yoğun bir katılım sağladılar. En azından sesimizi daha fazla kitlelere duyurabileceğimiz bir ortam oluşturuldu. Her zaman gündemi takip eden mükemmel bir tiyatro yapısı var. Son, 4’üncü olan oyunumuzda gerçekten ağlayan, üzülen insanlar vardı. Kimsenin ağlamasına istemeyiz ama bu sahnede gösterdiğimiz şeyleri gerçekte yaşayan kadınlar var. Bunu empati yapmalarını istiyoruz. Bu arada 30 Haziran’da da daha büyük bir sahnede daha bir kitle ve katılımla kadına şiddetle ilgili özellikle tek bir oyun oynayacağız. Tüm Elazığ’ı bekliyoruz” dedi.

Hayata geçirdikleri projeler ile farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Derneği kurucu başkanı Gülnar Karagöl, ’’Bugün Güler Misin Ağlar Mısın ekibiyle beraber bir işbirliği içerisinde bir proje içerisindeydik. Güzel bir tiyatro sergiledik. 30 Haziranda daha büyük bir tiyatro sergileyeceğiz. Burada satılan biletler, öğrencilere burs olarak dönüyor. Böyle farkındalık çalışmaları yapmak hem de dünyanın her yerinde maalesef şiddet gören kadınlarımız var” şeklinde konuştu.

Tiyatro Topluluğu oyuncularından Kevser Kişi ise ’’Her geçen gün kadına şiddet olayları çok fazla artıyor. Bugün buna bir ses getirmek adına bir skeç yazdım ve umarım ses olabilmişizdir. Bu olayların güç geçtikçe artmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

0
vay_be_
Vay Be!
1
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
1
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Gülmek için geldiler, unutmamak için ayrıldılar
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.