fbpx

Eti Krom’un sahibi Yıldırım işçileri azarladı: “Ben burayı devletten sıfır aldım. Yarın da herkesi kapının önüne koyarım”

featured
service

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde bulunan Eti Krom Yıldırım A.Ş. maden ocaklarında çalışan işçiler, çeşitli haklar talep ederek eylem başlattı. Taleplerinin karşılanmasını isteyen 300’den fazla işçinin eylemi 11’inci gününe girdi. İşçiler, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve maaşlarına zam yapılmasını talep ediyor.

Eylemlerine devam eden işçilere birçok platformdan destek gelirken, Eti Krom Yıldırım A.Ş. sahibi Ali Rıza Yıldırım işçilerle bir araya geldi. Ancak toplantıda Yıldırım’ın kullandığı sert ifadeler tepki çekti.

Yıldırım, işçilere hitaben, “Ben gazel dinlemeye gelmedim”, “Yarın herkesi kapının önüne koyarım”, “Bana tarih anlatma”, “Cevap verme bana. Ben sana söz hakkı verince konuşacaksın” gibi ifadeler kullandı. Ayrıca, “Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51 ile cumhurbaşkanlığını alıyor. Siz yüzde 51 değilsiniz” diyerek işçilerin taleplerine karşı çıktı.

Yıldırım, “Eti Krom ailesi 1463 kişi. Şu anda azınlık. İş hakkı fes. Bunların hepsinin yerine adam alabiliriz. Çoğunluk devam ediyor, devam etmeyenler örgütlenme yapmış” ifadeleriyle işçileri azarlamaya devam etti. Belediye başkanını suçlayan Yıldırım, “Bu şirketin başkanı kim? Belediye başkanı neden benim sahama girip size hocalık yapıyor? Ben burayı devletten sıfır aldım, yarın da herkesi kapının önüne koyarım” dedi.

Bir işçinin, “Biz özlük haklarımızı istiyoruz. İkramiye ve taban maaşımıza zam istiyoruz. Bankadan alınan promosyonu istiyoruz. Haklarımız dışında bir şey istemiyoruz” ifadeleri üzerine Yıldırım, “Her gelmediği iş günü için çarpı 3 gün yevmiye cezası talep ediyorum. Benim de hakkım var. Üretim kaybım var” diyerek cevap verdi.

Yıldırım, işçilerin yasa dışı eylem yaptığını iddia ederek, “Eğer bir eylem yapmak istiyorsan yüzde 51 çoğunluk ile gelirsin, önce buraya dilekçe verirsin. Haber vermeden eylem yapmak suçtur. Burası yasa dışı eylemlerin yeri değil. Özel bir şirkette çalışan personellersiniz. Dilekçenin sahibi Alacakaya belediye başkanı. Belediye başkanı önce kendi işçilerine bu talepleri versin, sonra benden istesin” dedi.

İşçiler ise isteklerinin yerine getirilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtiyor.

İHA

2
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
2
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
27
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Eti Krom’un sahibi Yıldırım işçileri azarladı: “Ben burayı devletten sıfır aldım. Yarın da herkesi kapının önüne koyarım”

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!