fbpx

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, TÜRKSAT 6A’yı yörüngeye bırakacak

featured
service

Türkiye’nin yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın serüveni 15 Aralık 2014’te başladı ve bu gece Türkiye saatiyle 00.20’de uzaya fırlatılmasıyla tarihe geçecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk mühendislerince üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımıyla, bu gece 00.20’de SpaceX firmasının ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngesine fırlatılacak.

Gece yarısı gerçekleştirilecek fırlatma sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesaj yayınlaması bekleniyor. Bakan Uraloğlu da Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantı kurarak heyecanı Türkiye’ye aktaracak.

Bakan Uraloğlu, fırlatma hazırlıklarının sorunsuz ilerlediğini belirterek, “Bu gece bağımsızlığımızın sembolü Türksat 6A’yı başarıyla uzaya göndererek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olmanın gururunu yaşayacağız” dedi.

Uraloğlu ayrıca, uydunun fırlatılmasının ardından kimyasal itki sistemiyle yörüngesine oturacağını ve burada yörünge testlerinin başlayacağını söyledi. Testlerin yaklaşık bir ay süreceğini ve ardından uydunun faaliyete geçirileceğini belirtti.

Türksat 6A, Türkiye’nin en önemli AR-GE projelerinden biri olarak kabul ediliyor ve Türk mühendislerin katkısıyla yüzde 80’in üzerinde yerli teknolojiyle üretildi.

Uraloğlu, “Uydumuz, TV yayıncılığından haberleşme hizmetlerine kadar geniş bir kapsama alanı sunacak ve Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsayarak 5 milyar insanın iletişim ihtiyacını karşılayacak” dedi.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
1
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Elon Musk’ın şirketi SpaceX, TÜRKSAT 6A’yı yörüngeye bırakacak

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!