Çiftçiler Sıcaklardan Olumsuz Etkileniyor

featured
TÜRKİYE'DE TARIM VE HAYVANCILIK BAKIMINDAN ÖNEMLİ YERE SAHİP ELAZIĞ'DA ÇİFTÇİLER, HAVALARIN AŞIRI SICAK OLMASI NEDENİYLE GECE HASAT YAPMAK ZORUNDA KALIYOR (KAMİL CANKILIÇ - RIDVAN YEŞİLIRMAK/ELAZIĞ-İHA) Türkiye'de tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Elazığ'da çiftçiler, havaların aşırı sıcak olması nedeniyle gece hasat yapmak zorunda kalıyor.
service

Aşırı sıcaklar çiftçilere gece mesai yaptırıyor

Çiftçiler Sıcaklardan Olumsuz Etkileniyor

Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Elazığ’da çiftçiler, havaların çok sıcak olması sebebiyle hava karardığında hasat yapmak zorunda kalıyor.
Elazığ’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması, tarlalarda hasada başlayan çiftçileri olumsuz yönde etkiliyor. Gündüz sıcaklığın 38 dereceye kadar geldiği şehirde günün ilk saatlerinde işe başlayarak tarlalarını traktör ve biçerdöverlerle biçmeye başlayan çiftçiler, sıcaklığın artmasıyla işlerini bırakarak, akşam saatlerinde devam ediyor. Sıcakların yerini serin havaya bıraktığı gece çiftçiler bir yandan biçerdöverlerle tarlarını biçerken, diğer taraftan hasadı yapılan arpalar belirli alanlara götürülüyor.

Çiftçiler Sıcaklardan Olumsuz Etkileniyor

”Ata mesleği olan çiftçiliğe devam ediyoruz”

Gündüz kavurucu sıcaklar sebebiyle hasada akşam devam ettiklerini dile getiren Salih Eren Bulut, “Bilgisayar programcılığı okudum. Ata mesleği olan çiftçiliğe devam ediyoruz. Hasada yaklaşık 15 gündür burada başladık ve bu hasat 45 gün sürüyor. Sabah ve gündüzleri hava sıcak olduğu için pek fazla çalışmıyoruz. Genellikle gece çalışmayı tercih ediyoruz. Gece de çalışmanın zorluğu oluyor” dedi.

Çiftçiler Sıcaklardan Olumsuz Etkileniyor

Çiftçilikle uğraşan Hakkı Arslan ise, ”Hankendi ve Durupınar bölgesinde yaklaşık 15 gün önce hasat başladı. Havaların sıcak olmasından dolayı 2-3 saatlik bir molanın ardından akşamları hasadımıza devam ediyoruz. 7 gün 24 saat çalışmayı sürdürüyoruz. Sadece günün en sıcak saatlerinde 3 saatlik bir molanın ardından sabaha kadar hasadımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Çiftçiler Sıcaklardan Olumsuz Etkileniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!