fbpx

Bakan Açıkladı: Türkiye genelinde 44 noktada yangın çıktı

featured
service

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İzmir, Aydın ve Çanakkale’deki orman yangınlarına ilişkin son durumu değerlendirdi.

Bakan Yumaklı, Türkiye genelinde bugün 44 yangın çıktığını belirterek, “Bunlardan 11 tanesi yüksek risk grubundaki yangınlardan. 6 tanesiyle ilgili gereken müdahaleler yapıldı ve onlar herhangi bir risk teşkil etmiyor” dedi. İzmir Menderes ve Selçuk’taki yangınlara müdahalelerin sürdüğünü vurgulayan Bakan, Menderes’teki yangında enerjinin düşürüldüğünü ancak henüz kontrol altına alınamadığını söyledi. Selçuk’taki yangının da yoğun müdahale altında olduğunu ve yerleşim yerleri ile konaklama tesisleri açısından bir risk olmadığını ifade etti.

Selçuk’taki yangına ilk anda 4 uçak, 8 helikopter, 80 kara aracı ve yaklaşık 480 personelle müdahale edildiğini belirten Bakan, hava kararınca 3 gece görüş helikopterinin de devreye girdiğini söyledi. Menderes yangınına ise ilk anda 5 uçak, 12 helikopter, 56 kara aracı ve yaklaşık 360 personelle müdahale edildiğini, gece bu sayının 48 kara aracı ve 200 personel olarak devam ettiğini açıkladı. Selçuk-Kuşadası yolu ise tehlike geçene kadar kapalı kalacak.

İzmir’deki Yangınlar

İzmir’in Selçuk ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Selçuk-Kuşadası kara yolundaki ormanlık alanda çıkan yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 uçak, 5 helikopter, 18 arazöz, 5 su ikmal aracı ve 5 dozer sevk edildi. Yangın nedeniyle Arvalya mevkisinde Selçuk-Kuşadası kara yolu araç trafiğine kapatıldı. Yangının rüzgarın etkisiyle Kuşadası yönüne ilerlemesiyle Bayraklıdede Mahallesi’ndeki 2 otel, evler ve Pamucak bölgesindeki bir otel tahliye edildi. Ayrıca Selçuk Belediyesine ait hayvan barınağı da boşaltıldı.

Çanakkale’deki Yangınlar

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde tarım arazisinde çıkan yangın havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kısmen kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle yazlık konutlar tahliye edilirken, köylerdeki ağıllar boşaltıldı. Üvecik köyündeki hayvanlar güvenli bölgelere taşındı. Yangının rüzgar enerji santrallerine yaklaşması engellenirken, bazı ağaçlar zarar gördü. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın koordine ettiği ekipler, yangını kısmen kontrol altına almayı başardı. Evleri tahliye edilen vatandaşların evlerine henüz dönmemeleri gerektiği belirtildi.

Yangınlara karşı mücadelenin devam ettiği ve yetkililerin halkı sürekli bilgilendirdiği ifade edildi.

0
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
2
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Bakan Açıkladı: Türkiye genelinde 44 noktada yangın çıktı
Yorum Yap

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

NOT: ✅ Beni Hatırla kısmını aktif hale getirin.