fbpx

Apple’ı geçen Nvidia, dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu

featured
service

Yapay zeka teknolojileri süratle gelişiyor fakat bu “ucuz” bir teknoloji değil. Yapay zeka uygulamalarının sağlıklı çalışabilmesi için çok gelişmiş ve güçlü işlemcilere muhtaçlık duyuluyor ve bu işlemcilerin büyük kısmını Nvidia üretiyor.

Piyasada ortaya çıkan beklenti, Nvidia’nın yapay zeka ihtilali sayesinde Apple’ı geçerek, Microsoft’un akabinde dünyanın en kıymetli ikinci şirketi olabileceğine işaret ediyordu. Ve artık bu beklenti gerçek oldu. Nvidia, artık dünyanın en kıymetli ikinci şirketi pozisyonunda. Yapay zeka ihtilali büyüdükçe Nvidia’nın dünyanın en bedelli şirketine dönüşmesi de işten bile değil.

Çarşamba günü öğlenden sonra, çip üreticisi devin piyasa kıymeti 3,01 trilyon dolara ulaşarak 3 trilyon dolarlık Apple’ın çabucak önüne geçti.

Nvidia donanımı, OpenAI’nin ChatGPT yazılımına büyük ölçüde güç veriyor ve ChatGPT yahut misal servisler büyüdükçe Nvidia’nın donanımlarına olan gereksinim da artıyor. Nvidia CEO’su çok kısa bir mühlet evvel, yeni yapay zeka teknolojilerine sürat kazandıracak üstün işlemcilerinden bahsederek heyecan yaratmıştı.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/apple-gecen-nvidia-dunyanin-en-degerli-ikinci-sirketi-oldu_163957.html

1
vay_be_
Vay Be!
0
el_z_l_ya_yak_r_
Elâzığlı'ya yakışır!
0
olacak_i_de_il_
Olacak iş değil!
0
_ok_z_ld_m
Çok üzüldüm
0
bunu_da_g_rd_k_
Bunu da gördük!
0
e_bu_da_oldu_ya_
E bu da oldu ya!
Apple’ı geçen Nvidia, dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu

Giriş Yap

Hepsi Elazığ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!